Öğr. Gör. Kenan Subaşı
Akademisyen
Yönetmen
Tasarımcı
Hareketli Grafik Tasarımcısı
-------
İstanbul

info@kenansubasi.com
kenansubasi@iuc.edu.tr
subasikenan@gmail.com
-------
Akademi
Portfolyo
Linktr

Kenan Subaşı

Yeni Teknolojiler ve Yeni Fırsatlar: Sanal Gerçeklik ve İnteraktif Film Yapım Atölyesi

Tahran Yunus Emre Enstitüsü (YEE), İstanbul Cerrahpaşa-Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kenan Subaşı’nın sunumuyla “Uluslararası İnteraktif Sanal Gerçeklik Film Yapımı Atölyesi” etkinliği düzenledi.

İran Genç Sinemacılar Derneğinin işbirliği ile başkent Tahran’daki “Sinema Müzesi’nde düzenlenen etkinliğe İranlı genç sinema yönetmen, yapımcı, oyuncu ve izleyicileri ile Türk vatandaşları katıldı. İzleyicilerin aktif katılımıyla gerçekleştirilen sunumda Subaşı, izleyicilerle sanal gerçekliğin geleceği ve sinema dünyasına olası etkilerini tartıştı.

AA muhabirine açıklamada bulunan Subaşı, daha önce Uluslararası Tahran Kısa Film Festivali’ne davetli olduğunu ancak gelemediğini belirterek, bugün Tahran’da genç sinemacılarla sinema ile yeni teknolojiler arasındaki bağlantıyı konuşmaktan memnun olduğunu ifade etti.

Subaşı, yeni teknolojilerin sinemayı her döneminde etkilediğini dile getirerek, “İçinde bulunduğumuz yapay zeka ve sanal gerçeklik teknolojileri de sinemayı değiştiriyor, dönüştürüyor ve yeni bir anlatıya kavuşturuyor.” diye konuştu.

Tahran’da kısa film izleyicileri ve yönetmenleri, uzun metraj film yönetmen ve yapımcıları ile sinemanın gelecekteki versiyonu üzerine konuştuklarını aktaran Subaşı, etkinliğin oldukça etkileşimli geçtiğini vurguladı.

Subaşı, “Hem film festivalleri hem de mecraların yeni teknolojilere büründüğü bugünlerde geleneksel filmi yeni teknolojilere nasıl taşıyabilirizi Tahran’da konuşmuş olduk.” dedi. İran’da iyi filmler çekildiğini kaydeden Subaşı, İranlı sanatçıların bir çok film festivalinde kendini filmlerle ifade ettiğini söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Kenan Subaşı

Kenan Subaşı

Kenan Subaşı

Kenan Subaşı

 

 

Kenan Subaşı

Kenan Subaşı

Kenan Subaşı

 

Kenan Subaşı