Öğr. Gör. Kenan Subaşı
Akademisyen
Yönetmen
Tasarımcı
Hareketli Grafik Tasarımcısı
-------
İstanbul

info@kenansubasi.com
kenansubasi@iuc.edu.tr
subasikenan@gmail.com
-------
Akademi
Portfolyo
Linktr

Kenan Subaşı

Ignacıo Ramonet’in Medyanın Zorbalığı Kitabında Yer Alan Kavramlar Özelinde Atv Sabah Kuşağında Yayınlanan “Esra Erol’da ve Müge Anlı İle Tatlı Sert” İsimli Programların Analizi

ÖZ

Ignacio Ramonet‟in kitabında Tele-Çöplükler olarak adlandırdığı realite programları Avrupa ve Amerika‟da 1990‟da denenmeye başlanmış ve 1990‟ların sonuna gelindiğinde ise en çok izlenen televizyon formatları arasında yerini almıştır.

2000‟li yılların başlangıcından itibaren ülkemizde de televizyon yapımcılarının en gözde formatı haline gelmiştir.

2000‟li yılların başlangıcından itibaren ülkemizde de televizyon yapımcılarının en gözde formatı haline gelmiştir. Bu analizde Ignacio Ramonet‟in “Medyanın Zorbalığı” adlı kitabındaki “Medyatik Mesihçilik, Medyatik/Politik Zaman, Tele Mahkemeler ve Tele-Çöplük” kavramları ile ATV sabah kuşağı “Esra Erol‟da ve Müge Anlı ile Tatlı Sert” programları ve Pierre Bourdieu‟nun “Televizyon Üzerine” adlı kitabında yer alan “Fast-Thinker ve Medya Entelektüeli” kavramlarıyla bu programlardaki uzmanlar incelenecektir. Örneklem olarak ülkemizde yayınlanan realite programları arasında en çok reytinge sahip olduğu için bu iki program seçilmiştir.

Anahtar Kelimeler: Tele-Çöplük, Medyatik Mesihçilik, Medyatik/Politik Zaman, Fast-Thinker, Medya Entelektüeli

Yazarlar: Hakan Alp – Hasan Yaman – Kenan Subaşı

Dergi: Premium E-Journal of Social Sciences, cilt.5, sa.15, ss.327-336, 2021 (Hakemli Dergi)

DOI: https://doi.org/10.37242/pejoss.2141